Uutiset5.6.2026
Kahdeksan vuosikymmentä näyttämöllä -teos Essi Immonen
Kuva: Essi Immonen

Valtiovarainministeriön asettama juhlarahalautakunta järjesti kutsukilpailun Lasse Pöysti ja suomalainen näyttelijäntyö -juhlarahan taiteellisesta suunnittelusta. Aiheesta lyödään nimellisarvoltaan 20 euron hopeinen juhlaraha vuonna 2027, joka kunnioittaa Lasse Pöystin (1927–2019) taiteellista elämäntyötä sekä suomalaista näyttelijäntyötä ja näyttämötaidetta.

Kutsukilpailuun kutsutut taiteilijat olivat Essi Immonen, Juha Menna ja Ari Pelkonen. Kutsukilpailu päättyi 15.5.2026, johon mennessä kaikki kilpailijat toimittivat kilpailuehdotuksensa. Kilpailijoille myönnetään 2000 euron kutsukilpailupalkinto. 

Kaikki kilpailutyöt olivat korkeatasoisia. Palkintolautakunta valitsi kilpailutöiden arvioinnin jälkeen voittajaksi ja toteutettavaksi työksi Essi Immosen kilpailutyön nimimerkillä ”Kahdeksan vuosikymmentä näyttämöllä”, joka palkintolautakunnan mielestä tavoitti ansiokkaasti useita aspekteja juhlaraha-aiheesta. Kilpailutyön molemmilla puolilla oli lisäksi selkeä viittauspiste: näyttelijäntyö ja sen kehollisuus. Immoselle myönnetään 3000 euron suuruinen palkinto toteutettavasta juhlarahasta. 

Immosen kilpailutyössä tunnuspuolen kuva-aiheena on käytetty neljää kättä, jotka viestivät näyttelijäntyön kehollisuudesta ja elekielestä. Käsien mallina on valokuvia Lasse Pöystin uran varrelta, ja tätä ideaa palkintolautakunta piti oivaltavana. Arvopuolen kuva-aiheena on teatterin näyttämö ja kahdeksanpenkkirivinen katsomo, joka kuvaa Pöystin uraa näyttämötaiteen parissa kahdeksalla vuosikymmenellä. Penkkirivit on numeroitu ja paikkanumerointi pohjautuu Pöystin aikanaan yhdessä Birgitta Ulfssonin kanssa johtaman Lilla Teaternin katsomokarttaan. Katsomon yksi paikka on merkitty tähdellä, joka ikään kuin “olet tässä” -merkintänä tuo katsojan läsnäolon älykkäästi designiin mukaan. Lisäksi juhlarahan tekstien dynaamiseen sommitteluun oli panostettu. 

Kahdeksan vuosikymmentä näyttämöllä on ensimmäinen juhlarahatyöni, mutta koin prosessissa yhdistyvän luonnollisesti ne metodit joita käytän työssäni muutenkin; kaksiulotteisen kuvapinnan ja kolmiulotteisen muotoilun välimaastossa liikkuminen, kuin myös siirtymät analogisesta luonnostelusta vektorikuvan kautta 3D-mallintamiseen ja lopulta fyysiseen teokseen. Kolikon pieni koko sekä rajattu muoto toivat työskentelyyn mielenkiintoisia uusia haasteita ”, Immonen kertoo suunnitteluprosessista. 

Essi Immonen on Helsingissä asuva kuvataiteilija, joka työskentelee kuvanveiston, installaation ja erilaisten materiaalisuuksien parissa. Immonen on valmistunut kuvataiteen maisteriksi Taideyliopiston Kuvataideakatemiasta vuonna 2023. Hänen teoksiaan on mm. HUS:in, Valtion taideteostoimikunnan sekä Wihurin rahaston kokoelmissa, ja kesällä 2026 valmistuu hänen ensimmäinen julkisen taiteen teoksensa HAMin kuratoimassa prosenttitaidehankeessa Helsingin Myllypurossa sijaitsevaan päiväkotiin. 

Palkintolautakunnan muodostivat seuraavat henkilöt: 

Juhlarahalautakunta:

Saara Karhunen, amanuenssi, Kiasma (puheenjohtaja)
Juha Halonen, budjettineuvos, valtiovarainministeriö (varapuheenjohtaja)
Paula Hohti, professori, Aalto-yliopisto
Reetta Hänninen, tutkijatohtori, Helsingin yliopisto
Jussi Kangas, toimistopäällikkö, Suomen Pankki
Tuomas Sukselainen, valtiotieteiden tohtori 

Caroline Slotte, Suomen taitelijaseuran nimeämä jäsen

Lisäksi kokoukseen osallistuivat Mari Metso Royal Dutch Mintin teknisenä edustajana, sekä Elina Hämäläinen (Valtion taideteostoimikunta), joka toimii juhlarahalautakunnan sihteerinä.